Sezonowa zmiana opon

W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam powody, dlaczego jazda na oponach zimowych w miesiącach letnich nie jest dobrym pomysłem.

Istnieje wiele argumentów, dla których opony zimowe są tak niezbędne w zimie. Podstawowym i najważniejszym jest to, że wykonane są ze specjalistycznych, elastycznych mieszanek gumowych i posiadają unikalne konstrukcje bieżnika, aby zapewnić najlepszą przyczepność na zaśnieżonych i oblodzonych drogach. Działają najlepiej w niskich temperaturach, zapewniając kierowcy  bezpieczeństwo w  niebezpiecznych sytuacjach.

Ale podczas gdy takie opony są niekwestionowanym mistrzem w okresie zimowym, te same cechy sprawiają, że są niekorzystne, jeśli są stosowane w wysokich temperaturach. Sucha droga bez lodu i śniegu  już innych krawędzi opon, w celu zapewnienia lepszej przyczepności.

1. Opony zimowe nie lubią ciepłych dróg

Miękki bieżnik opony zimowej zużywa się znacznie szybciej na ciepłym asfalcie. Jest to mieszanka gumy, która została opracowana tak, aby pozostawała miękka i giętka, gdy temperatura spadnie poniżej 7 ° C

Jazda na  oponach zimowych przez cały rok,  skraca żywotność nawet o 60%. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał je wymienić w kolejnym sezonie zimowym​​.

Zalecamy, aby w czasie upałów używać opon całorocznych lub letnich. Mieszanki stosowane w oponach letnich, w sezonie zimowym stają się twarde i kruche. Opony całoroczne są jednak zaprojektowane tak, aby wytrzymywać ciepłe i suche warunki.

Jeśli nie masz pewności co do właściwego wyboru opon, skontaktuj się z nami.

2. Zmniejszenie zużycia paliwa

Jeśli latem używasz opon zimowych, musisz się liczyć z tym, że zapłacisz więcej za paliwo.

Na ciepłej nawierzchni opór toczenia opony zimowej jest znacznie wyższy niż opony letniej lub całorocznej. Jest tak, ponieważ bardziej miękka mieszanka gumowa zmienia kształt. Prowadzi to do wyższych oporów toczenia, a tym samym wzrost zużycia paliwa.

3. Wpływ na bezpieczeństwo

Nie zmieniając opon, twój samochód nie będzie miał optymalnych możliwości prowadzenia pod względem bezpieczeństwa – zwłaszcza jeśli będziesz zmuszony gwałtownie skręcać.

Wydłuża się także droga hamowania.

Z długoterminowej perspektywy opony zimowe, które pozostały na wiosnę, lato i jesień aż do następnej zimy, prawdopodobnie będą miały zużyty bieżnik,  nie zapewnią tak dużej  przyczepności na zaśnieżonych i oblodzonych nawierzchniach, co ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo jazdy.